Jaký první sklípkan?

Pokud se již rozhodne začínající chovatel pro koupi sklípkana je pro něj důležité se v první řadě rozhodnout jaký druh a v jaké velikosti. Jako nejvhodnějším druhem považujeme Grammostola rosea.

Jedná se o pozemního sklípkana, který není toxicky významný, obrana se zakládá na vyčesávání žahavých chloupků z oblasti „zadečku“, ty Vám sice mohou způsobit alergickou reakci, ale většinou dochází ke svědění (stačí teplá voda a za chvilku je po svědění). Snaha toho sklípkana o kousnutí je minimální. Grammostola rosea není ani náročná na chov, a proto si začátečník u ní může osvojit veškeré dovednosti, které jsou nezbytné pro jeho další „rozvoj“ (náročnější druhy). Jako další druhy, které doporučujeme pro začátečníky jsou sklípkani z rodu Brachypelma. Zde doporučujeme Brachypelma emilia, Brachypelma smithi, Brachypelma albopilum a Brachypelma boehmei. Samozřejmě každý chovatel má jiný názor a někteří doporučí i další druhy, které jsou za nás pro začátečníka nevhodné, jako třeba Psalmopoeus irminia. Všechno je to, ale otázka tzv. do pranice. Ano je pravda, že můžete mít Grammostola rosea vzteklouše, který po vás „půjde“ a Psalmopoeus irminia „kliďase“, ale větší pravděpodobnost toho kliďase je u zmíněné Grammostola rosea.

Na otázku, jak velikého sklípkana si na začátek pořídit, není také tak jednoduchá odpověď. Pokud se chcete od začátku dívat na pořádného chlupáče a nechcete čekat, než x let poroste, tak si pořiďte dospělou samici. Grammostola rosea a sklípkani rodu Brachypelma jsou dlouhověký sklípkani, žijící i 15-20 let. Na druhou stranu, pokud chcete mít radost z toho, jak uvidíte postupný růst, tak zase doporučujeme sklípkana v 1. nebo 2. svleku.

Otázka toho, jakého sklípkana si pořídit jako začátečník je velice diskutabilní. Sice my Vám zde píšeme naše zkušenosti a zároveň při tvorbě těchto příspěvků čerpáme z odborné literatury, ale pokud se zeptáte jiných chovatelů doporučí Vám určitě i jiné druhy. Za nás je ale úplně nejjasnější volba Grammostola rosea. A pokud se chcete kochat chlupatým obrem, tak velkou samici, ale jestli si chcete piplat, tak malého prcka.

 

Zdroj:

KOVAŘÍK, František. Sklípkani. Jihlava: Madagaskar, 1998. ISBN 80-86068-08-0,

vlastní

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *